Майже кожен українець є абонентом – споживачем послуг мобільного зв'язку. І кожен принаймні раз у житті стикався з такими проблемами, як неякісні послуги, спам, списання коштів за послуги, які не замовлялися тощо. Скарги абонентів майже не діють: НКЕК (державний регулятор) не захищає права анонімних абонентів, а їх – 86% від загальної кількості. Перевірки застосовуються щодо 1% отриманих скарг, приписи та санкції застосовуються ще рідше. Як це виправити?
Офіс ефективного регулювання BRDO у новому дослідженні «Захист прав абонентів в Україні: ТОП-10 проблем » проаналізував десять ключових проблем абонентів в Україні та запропонував шляхи їх розвʼязання.
Електронні комунікації мають ключове значення у забезпеченні доступу до інформації, можливостей реалізації і прав громадян у різних сферах життя. Кількість активних SIM-карт — понад 49 мільйонів. Тому майже кожен українець є абонентом мобільного зв'язку.
Захист прав абонентів важливу роль у цифровій економіці. Їх утримання також необхідне, якщо Україна прагне інтегруватися в Єдиний цифровий ринок ЄС.
BRDO з 2019 року активно працює над покращенням умов захисту абонентів, але багато наших ініціатив ще чекають на впровадження свого. Аналіз BRDO висвітлює основні проблеми, з якими стикаються абоненти:
- Недоступність зв'язку (відсутність покриття);
- Неякісне надання послуг;
- Спам;
- Списання коштів за контент-послуги, які абонент не замовляв;
- Штучно завищені витрати;
- Обмеження вибору провайдерів у багатьохквартирних будинках;
- Сім-свопінг («викрадення» шахраями абонентського номера);
- незахищеність анонімних абонентів мобільного зв'язку;
- Скарги абонентів майже не мають результату;
- Відсутні дієві інструменти захисту прав споживачів.
Автори дослідження: Надія Костриба, Дмитро Лебедєв, Ігор Самоходський, Гліб Щеголь.
02-04-2024