Стихійні лиха, як пожежі чи повені, або техногенні аварії, чи схожі катастрофічні події - всі вони можуть завдавати пошкоджень нерухомості, від незначних, на кшталт вибитих вікон, до повного руйнування будівлі. У воєнний час пошкодити будівлю може будь-який ворожий снаряд. Для того, щоб отримати відшкодування збитків від таких пошкоджень, потрібна експертна оцінка пошкодження майна. Вона проводиться поетапно, а саме:
-
Після того, як сталася катастрофа, місцеві органи влади та групи реагування на надзвичайні ситуації проводять початкову оцінку, щоб визначити постраждалі території та оцінити серйозність збитку. Власникам майна або мешканцям, які постраждали від стихійного лиха, рекомендується негайно повідомити про збитки відповідним органам влади або страховим компаніям.
Варто зазначити, що співпрацівники служби реагування на надзвичайні ситуації складають певної форми звіт про подію, але він не може бути остаточним документом для отримання оцінки пошкодження. Проте варто мати копію такого звіт для того, щоб полегшити та пришвидшити роботу оцінювачів.
-
Після того, як були усунені наслідки пошкодження, тобто були затушені пожежі та стабілізовано конструкції, проводиться детальна перевірка будівель експертами, серед яких повинні бути будівельний експерт, інженер-проектувальник та інженер-консультант. Під час інспекції на місці оцінювачі збирають дані, пов’язані зі ступенем пошкодження, структурною цілісністю, властивостями та іншу відповідну інформацію. Вони часто фотографують або знімають відео, щоб задокументувати пошкодження та стан майна перед виконанням будь-яких ремонтних або реставраційних робіт.
-
Засновуючись на всіх зібраних даних, оцінювачі оцінюють збитки з використанням встановлених методологій оцінки та рекомендації. Це може включати оцінку структурної цілісності, вартості пошкоджених активів, витрат на ремонт і потенціал для відновлення.
-
Після цього готується вичерпний звіт, у якому докладно зазначаються результати оцінки, розмір пошкодження та приблизні витрати на ремонт або відновлення. Час складання такого звіту займає щонайменше 10 робочих днів та може розтягнутися до 14 днів в залежності від мети створення такого звіту.
В подальшому потрібно надати остаточний звіт в суді або в страховій компанії для того, щоб дочекатись вирішення ситуації у вашу користь.
31-07-2023