Відповідно до п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, суми підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної.



Відповідно до п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями (далі – ПКУ) якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), - повідомили у відділі організації роботи ГУ ДФС у Волинській області.
 
Крім того, розрахунок коригування до податкової накладної складається також і у випадках, зокрема, зміни номенклатури товарів/послуг, яка також передбачає зміну коду УКТ ЗЕД чи коду ДКПП.
 
Згідно із п. 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 із змінами і доповненнями, у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до ст. 192 ПКУ постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі – розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної, яка передбачає, зокрема, у Розділі Б табличної частини графу 1 «№ з/п рядка податкової накладної, що коригується» (далі – графа 1).
 
Якщо після складання і реєстрації в ЄРПН податкової накладної відбувається зміна кількості товарів/послуг (за винятком випадків повного повернення товарів), постачальник (продавець) складає розрахунок коригування до податкової накладної, у якому:
 
у першому рядку:
 
у графі 1 зазначається № за порядком рядка податкової накладної, який коригується;
 
у графі 2 зазначається причина коригування «Зміна кількості»;
 
значення граф 3-6 відповідає значенню відповідно граф 2-5 рядка податкової накладної, що коригується;
 
у графі 7 зі знаком «-» зазначається значення графи 6 рядка податкової накладної, що коригується;
 
у графі 8 зазначається значення графи 7 рядка податкової накладної, що коригується;
 
графи 9-10 не заповнюються;
 
значення граф 11, 12 відповідає значенню відповідно граф 8, 9 рядка податкової накладної, що коригується;    
 
у графі 13 зі знаком «-» зазначається значення графи 10 рядка податкової накладної, що коригується.
 
у другому рядку:
 
у графі 1 зазначається новий черговий порядковий номер рядка, якого не було в податковій накладній, що коригується (якщо в податковій накладній, що коригується, було 10 позицій, то у графі 1 зазначається номер 11).
 
у графі 2 зазначається причина коригування «Зміна кількості»;
 
І значення граф 3-6 відповідає значенню відповідно граф 2-5 рядка податкової накладної, що коригується;
 
у графі 7 зазначається правильне значення кількості товарів/послуг:
 
у графі 8 зазначається значення графи 7 рядка податкової накладної, що коригується;
 
графи 9-10 не заповнюються;
 
значення граф 11, 12 відповідає значенню відповідно граф 8, 9 рядка податкової накладної, що коригується;
 
у графі 13 зазначається правильне значення обсягу постачання (без урахування ПДВ).
 
Якщо після складання і реєстрації в ЄРПН податкової накладної відбувається зміна ціни товарів/послуг (за винятком випадків повного повернення коштів), постачальник (продавець) складає розрахунок коригування до податкової накладної, який заповнюється аналогічно розрахунку коригування при зміні кількості товарів/послуг, з наступними відмінностями:
 
в обох рядках у графі 2 зазначається причина коригування «Зміна ціни»; 
 
в обох рядках графи 7-8 не заповнюються;
 
у першому рядку у графі 9 зі знаком «-» зазначається значення графи 7 рядка податкової накладної, що коригується;
 
у другому рядку у графі 9 зазначається правильне значення ціни товарів/послуг;
 
в обох рядках у графі 10 зазначається значення графи 6 рядка податкової накладної, що коригується;
 
Таким чином, у розрахунку коригування, що складається у зв’язку зі зміною кількості або ціни товарів/послуг, кожному рядку податкової накладної, що коригується, відповідає два рядки розрахунку коригування: у першому з них «обнуляється» рядок, ціна або кількість по якому змінюється; у другому – зазначаються правильні показники.
 
У разі зміни ціни частини товарів/послуг, зазначених у податковій накладній (рядку податкової накладної), а також у разі одночасної зміни і кількості, і ціни товарів/послуг, яка відбувається після складання і реєстрації в ЄРПН податкової накладної, розрахунок коригування складається у порядку, передбаченому при зміні номенклатури товарів/послуг.
 
Якщо внаслідок зміни (зменшення/збільшення) кількості або ціни товарів/послуг відбувається повернення частини суми отриманого авансу/доплата, то в такому випадку складається лише один розрахунок коригування з урахуванням вищенаведених особливостей, та інший розрахунок коригування на суму зменшення/збільшення компенсації не складається.
 
Довідково: Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс (категорія 101).

26-06-2018