Фахівці проаналізували законодавчі зміни , які набудуть чинності в новому 2014 році. Найважливіші з них відіб'ються і на роботі українського бізнесу. У другій частині матеріалу - про нововведення в податковому законодавстві при подачі звітності та інших змінах , пише " Ліга" .

1 . Звільнення від податку на нерухомість

Президент підписав закон , тимчасово звільняє фізосіб від податку на нерухомість. Так , Законом № 403 -VII про внесення змін до ст. 265 НКпредусмотрено , що для всіх фізосіб в 2013 р. податок на нерухоме майно , відмінне від земельної ділянки , нараховуватися і сплачуватися не буде.

Закон передбачає і зміну ставок податку на житлоплощу. Тепер вони виглядають так:

- Не більш 1 % - для квартири / квартир , житлова площа яких не перевищує 240 кв. метрів , або житлового будинку / будинків , житлова площа яких не перевищує 500 кв. метрів;

- 2,7 % - для квартири / квартир , житлова площа яких перевищує 240 кв. метрів , або житлового будинку / будинків , житлова площа яких перевищує 500 кв. метрів;

- 1 % - для різних видів об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності одного платника податків , сумарна площа яких не перевищує 740 кв. метрів;

- 2,7 % - для різних видів об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності одного платника податків , сумарна площа яких перевищує 740 кв. метрів.

2 . Змінюються правила реєстрації нерухомості .

З 12 лютого 2014 запрацює новий Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обмежень і Порядок надання інформації з Державного реєстру прав на нерухоме майно.

З наступного року можна буде зареєструвати одночасно право власності та речові права (похідні від права власності) на підставі всього однієї заяви . Подати його зможе як власник , так і Правонабувач . Зараз для цього потрібно написати два окремих заяви.

У Порядках прописана процедура заміни втрачених або пошкоджених свідоцтв про право власності , виданих до 1 січня 2013 року. Досі отримати таке свідоцтво було досить складно , оскільки ніякого нормативного обгрунтування не було.

Крім того , спрощено порядок проведення держреєстрації прав на збудований або реконструйований об'єкт , будівництво якого здійснювалося із залученням грошових коштів від фізичних та юридичних осіб .

3 . Зміни у податку на додану вартість та акцизи

Верховна Рада перенесла на 2015 рік зниження ставки податку на додану вартість ( ПДВ) з 20 до 17 % і знизила ставку податку на прибуток на 2014 рік з 19 до 18 % замість раніше передбачених Податковим кодексом 16 % ( законопроект № 3757 «Про внесення змін до Податковий кодекс про ставки окремих податків і податкових пільг »).

Закон про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків і податкових пільг ( законопроект № 3757 від 16.12.2013 р.) , серед іншого , передбачає:

- Підвищення ставок акцизного податку на пиво на 35 %, на сидр і перрі (без додання спирту) на 50 %, на спирт та інші алкогольні напої на 14 %. Мінімальне акцизне зобов'язання зі сплати акцизного податку на тютюнові вироби збільшується на 11,6 %;

- Перенесення на 2015 рік передбаченого чинною нормою НК зниження ставки податку на додану вартість (до 17 %);

- Поступове ( за 3 роки ) зниження ставки податку на прибуток підприємств з 19 до 16 % ( в 2014 році в розмірі 18 % , в ​​2015 році - 17 % , з 2016 року - 16 %);

- Продовження дії звільнення від оподаткування ПДВ необроблених шкур і дубленої шкіри без подальшої обробки , операцій з металобрухтом до 1 січня 2015 р.;

- Звільнення від оподаткування ПДВ операцій з макулатурою .

З 1 січня 2014 р. підприємства з позитивною податковою історією отримають можливість проходити прискорену процедуру відшкодування податку на додану вартість. Для них термін камеральної перевірки , який є обов'язковим елементом процедури відшкодування ПДВ , буде скорочений з 20 до 5 днів.

4 . За ненадання до податкових органів інформації з реєстратора розрахункових операцій ( РРО ) вводять штраф

З 1 січня 2014 р. розпочнуть застосовуватися штрафні санкції за неподання до податкових органів контрольно- звітної інформації РРО в електронній формі.

Ця норма повинна була почати діяти на півроку раніше , але була отсроченаЗаконом № 357 -VII про внесення змін до розділу II Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України » про відстрочення настання відповідальності за ненадання електронної звітності. Цим Законом передбачено відстрочити до 1 січня 2014 г.введеніе штрафів за подачу підприємцями звітності по касових апаратах не в електронному вигляді.

Підставою для цього став наказ Міндоходов від 1 жовтня 2013 № 522 про виключення з Державного реєстру РРО моделей РРО , що не забезпечують електронну передачу контрольно- звітної інформації до органів МДС . Це означає , що підприємці повинні використовувати нові або переоснащувати наявні РРО ( приєднавши до них модем) так , щоб вони могли передавати інформацію в податкові органи.

Як відомо , всі суб'єкти господарювання , які здійснюють розрахункові операції в готівковій та / або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг ) у сфері торгівлі , громадського харчування та послуг , зобов'язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій , які повинні бути включені до Державного реєстру .

5 . Запрацює електронний кабінет платника податків та електронна звітність

З нового року запрацює « Електронний кабінет платника податків » - система , що надає можливість подавати податкову звітність в режимі реального часу. Потенційно новий сервіс повинен дозволити переглядати дані про стан розрахунків з бюджетом , формувати і заповнювати платіжні документи про сплату податків і здійснювати сплату податків.

На підтримку цієї ідеї з 1 листопада 2013 Акредитований центр сертифікації ключів ( АЦСК ) Міністерства доходів почав формування посилених сертифікатів ключів. Сертифікати будуть видаватися безкоштовно і мати термін дії до двох років.

Варто відзначити , що до цього безкоштовні сервіси для подання звітності працювали неідеально , насамперед через нестабільність серверів Міндоходов .

На другому етапі (у 2014 р.) реалізації Концепції створення сервісу « Електронний кабінет платника податків» (розпорядження Кабміну від 05.12.2012 р. № 1007 -р) з використанням електронного сервісу (компонент «Інформаційний блок» ) буде забезпечений доступ платника податків до його індивідуальним податковому календарем. У календарі будуть вказані терміни :

- Надання податкової звітності;

- Сплати податків і зборів ( обов'язкових платежів) ;

- Надання відомостей , сформованих на підставі податкової звітності;

- Надання інформації про перелік та обсяг податкових пільг;

- Надання документів , виданих органами ДПС ( довідок , торгових патентів , свідоцтв , посвідчень і т.д.);

- Надання повідомлень про оподаткування , зокрема розбіжностей у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних з даними контрагентів , та допущених помилок у податковій звітності з метою їх самостійного виправлення ( без накладення штрафних санкцій) .

Таким чином , формувати податкову звітність тепер можна в електронному кабінеті , причому з будь-якого комп'ютера , підключеного до інтернету , при наявності електронного ключа. Для зручності податкова звітність подаватиметься одним пакетом , тобто декларація з усіма додатками. На кожен прийнятий пакет документів спрямовуватиметься одна квитанція про прийняття декларації .

6 . Роботодавці повинні подати перший звіт про працевлаштування незахищених верств населення

З 1 січня 2013 р. набрав чинності Закон « Про зайнятість населення» , який встановлює квоту 5 % з працевлаштування соціально незахищених верств населення для підприємств зі штатною чисельністю 20 і більше осіб.

Роботодавці повинні самостійно контролювати виконання даної норми і подавати до територіальних органів Міндоходов звіт про прийняття необхідної кількості працівників встановлених категорій ( молодь без досвіду роботи , діти- сироти , колишні ув'язнені , батьки дітей -інвалідів , особи передпенсійного віку та ін.)

Перший звіт роботодавці подаватимуть за 2013 рік, граничний термін подання - 1 лютого 2014 року. Штраф за безпідставну відмову у працевлаштуванні незахищених верств населення становить 2 мінімальних заробітних плати на момент виявлення порушення .

До 1 вересня 2014 підприємцям надається перехідний період для адаптації до норм Закону про трансферному ціноутворенні , що вступив чинності 1 вересня 2013 р., тобто якщо в ході перевірки будуть виявлені порушення , сума нарахованого штрафу складе 1 гривню. Відстрочка не стосується відповідальності за неподання звітності (штраф - 5 % від суми операції) і необхідної документації по контрольованих операціях ( 100 мінімальних зарплат ) .

7 . Набрання чинності Законом про спільне інвестування

З 1 січня 2014 р. набирає чинності Закон від 05.07.2012 р. № 5080 -VI « Про інститути спільного інвестування». Його дія спрямована на забезпечення залучення та ефективного розміщення фінансових ресурсів інвесторів і визначає правові та організаційні засади створення , діяльності , припинення суб'єктів спільного інвестування , особливості управління активами зазначених суб'єктів , встановлює вимоги до складу , структури та зберігання таких активів , особливості емісії , обігу, обліку та викупу цінних паперів інститутів спільного інвестування , а також порядок розкриття інформації про їх діяльність .

Документ , зокрема , дозволяє створення ІСІ спеціалізованого або кваліфікаційного виду на додаток до існуючих диверсифікованим і недиверсифікованим . До спеціалізованих ІСІ Закон відносить шість класів інвестиційних фондів: грошового ринку , державних цінних паперів , облігацій , акцій , індексні і банківських металів.

До кваліфікаційних належать такі класи активів: об'єднаний клас цінних паперів; клас нерухомості; клас рентних активів; клас кредитних активів ; клас біржових товарних активів ; інші класи активів , які Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку ( НКЦПФР ) може вводити і відносити до кваліфікаційних .

Фізособа може бути учасником кваліфікаційного ІСІ тільки за умови вкладення в нього не менше 100 мінімальних місячних зарплат , встановлених законом на 1 січня 2014 р., коли Закон набуде чинності ( 1218 грн).

Компанії з управління активами відкритих та інтервальних пайових та корпоративних інвестфондів мають право змінити вид ІСІ з диверсифікованого на спеціалізований протягом року з дня набрання Законом чинності .

Документ містить ряд інших норм і положень. Зокрема , він знімає недавно введену заборону на інвестування ІСІ в акції банків , замінивши його на норму про те , що ІСІ не можуть бути засновниками та власниками істотної участі в банку (більше 10 %). Причому ця норма набуде чинності на наступний день після публікації Закону .

Крім того , документ вводить новий вид акцій - акції корпоративного інвестфонду і виводить ці ІСІ з дії Закону про АТ , що повинно дозволити ряд сьогоднішніх проблем в їх роботі.

Компаніям з управління активами , ІСІ та зберігачам надається період 2014 на приведення своєї діяльності у відповідність з новим Законом.

02-01-2014